Če si se kdaj ukvarjal s papirji za pokojnino, bolniško, starševski dopust ali karkoli podobnega, potem veš, da je ZPIZ ena tistih ustanov, s katero slej kot prej prideš v stik. Pa naj bo zaradi vprašanj o tem, kdaj boš lahko šel v pokoj ali pa preprosto zato, ker moraš urejati bolniško nadomestilo. Kakorkoli že, ZPIZ je nekaj, kar vsi potrebujemo, ampak hkrati nekaj, kar nas zna tudi malo zmesti.
Ko sem moral prvič urejati zadeve pri ZPIZ-u, sem bil čisto izgubljen. Kam poklicati, kam poslati papirje, katere obrazce sploh rabim? Seveda sem najprej preveril spletno stran, kjer je sicer ogromno informacij, ampak če nisi navajen brskati po uradnih dokumentih, se hitro znajdeš v slepi ulici. Najboljša stvar, ki sem jo naredil? Poklical sem na ZPIZ. Ja, vem, klišejsko, ampak dejansko so mi prijazno razložili, kaj rabim in kam moram iti. Še vedno sem moral nekajkrat tja osebno, ker so nekatere stvari pač take, da jih je lažje urediti na licu mesta. A ko enkrat veš, kako stvari tečejo, ni več tako grozno.
ZPIZ ureja vse mogoče stvari, od pokojninskih izračunov do nadomestil za poškodbe pri delu. Veliko ljudi misli, da gre le za pokojnine, a v resnici pokrivajo veliko več. Če recimo delaš v tujini in bi rad vedel, kako bo to vplivalo na tvojo pokojnino v Sloveniji, boš prej ali slej moral preveriti pri ZPIZ-u. Ali pa če si v dolgotrajni bolniški in te zanima, kako se obračuna nadomestilo. Ena stvar, ki mi je bila zanimiva, je ta, da lahko na njihovi strani preveriš, koliko pokojninske dobe imaš že zabeležene. To pride prav, ker včasih kaj manjka in je bolje, da to urediš prej kot pa tik pred upokojitvijo.
Če bi moral komu dati nasvet glede ZPIZ-a, bi rekel: ne čakaj do zadnjega trenutka in ne ustraši se birokracije. Včasih je zadeve res malo zamudno urejati, ampak bolj kot odlašaš, bolj si delaš škodo. Pa še en trik: vprašaj ljudi, ki so že šli skozi ta proces, prihranili ti bodo ogromno časa in skrbi.