Vitamin B1, imenovan tudi tiamin, je v vodi dobro topna vrsta vitamina. Izjemno pomembno vlogo ima pri delovanju živčevja oziroma pri samem prevajanju signalov med celicami živčevja. Lahko rečemo, da vitamin B 1 deluje kot neke vrste kofaktor pri nekaterih vrstah encimskih reakcij v metabolizmu aminokislin ter ogljikovih hidratov. Njegova ključna naloga je tudi skrb za normalno delovanje možganov.
Pomanjkanje tovrstnega vitamina je pogosto zaznati pri alkoholikih in pri tistih, ki pogosto uživajo narkotike. Takšne snovi namreč ovirajo absorpcijo tiamina. Tudi za sladkorne bolnike je pomanjkanje vitamina B1 precej pogosto. Zaradi povečanega ledvičnega očistka vitamin B1 namreč težko nadoknadijo.
Tudi s starostjo se absorpcija vitamina B1 zmanjša
Za pomanjkanjem vitamina B1 trpijo tudi starostniki. S starostjo se namreč zmanjša tudi zmožnost same absorpcije tiamina. Naše telo tedaj potrebuje večje količine tovrstnega vitamina. Večje količine pa potrebuje tudi tedaj, kadar v svoje telo vnašamo prevelike količine ogljikovih hidratov.
Ne nazadnje je pomanjkanje vitamina B1 značilno tudi tedaj, kadar gre pri osebi za okuženost s HIV ali pa če oseba uporablja diuretike.
Tipični znaki pomanjkanja tiamina
Zgodnji znaki, ki kažejo na to, da vitamin B1 ni prisoten v telesu v zadostni količini, so motnje v presnavljanju ogljikovih hidratov. To se lahko kaže tudi v obliki hujšanja, anoreksije, apatije, oslabelosti mišic, zmedenosti, ne nazadnje tudi kot razdražljivost. Neredko prihaja tudi do okvar živčevja ter do odpovedi srca.
Diagnoza za pomanjkanje tiamina torej temelji na simptomih, visoki ravni laktata v krvi, nizki ravni v urinu. Zdravljenje poteka tako, da se bolniku doda vitamin B1 – lahko v obliki injekcije ali pa oralno. Z ustrezno obliko zdravljenja pomanjkanja tovrstnega vitamina simptomi praviloma izginejo v samo nekaj tednih.
Vitamin B6 in vitamin B1 sta dva od najbolj kritičnih vitaminov skupine B
Dokazano je, da sta vitamina B6 in B1 dva od najbolj kritičnih vitaminov skupine B. Da bi se na primer izognili pomanjkanju tiamina, je priporočen dnevni vnos vitamina B1 za ženske med 1,1 in 1,3 miligrama na dan; za moške pa med 1,3 in 1,5 miligrama na dan. V času nosečnosti pa je še posebej treba poskrbeti za vitamin B1.